Visszaszámlálás indul! – hamarosan kezdetét veszi a második magyar nemzeti űrhajós utazása!

2024. december 28. 13:47

Már csak pár hónap, és kezdetét veszi Magyarország történetének második űrutazása. Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós és tartalékosa, Cserényi Gyula már nyár óta Amerikában tartózkodik, és az Ax-4 legénységének tagjaival lelkesen készül a nagy kalandra. Beszélgetésünk során betekintést engedtek egy olyan világba, amelyről talán sokan álmodoztak már.

2024. december 28. 13:47
Krupincza Mariann
Krupincza Mariann

Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós és tartalékosa, Cserényi Gyula idén júliusban költözött az Egyesült Államokba, hogy felkészüljenek Magyarország történetének második űrutazására, az Axiom Space negyedik kereskedelmi űrrepülésére, az Ax-4-es küldetésre. Az Axiom Space mellett a NASA és a SpaceX is segédkezik a legénység kiképzésében és felkészítésében arra, hogy mi vár majd rájuk a Nemzetközi Űrállomásra való repülés során, illetve az alacsony Föld körüli pályán keringő laboratórium fedélzetén. A HUNOR-program űrhajósai most elárulták, hogyan zajlanak a javában tanulásról, gyakorlati képzésekről, és edzésről szóló amerikai mindennapok.

***

Remek alapokat adott a magyarországi felkészítési szakasz

Míg a NASA Johnson Űrközpontjában a Nemzetközi Űrállomásról, annak moduljairól és a fedélzeti életkörülményekről kapnak gyakorlati és elméleti oktatást az űrhajósok, addig a SpaceX a Falcon-9 rakéta és a Dragon űrhajó működésével kapcsolatban tart nekik képzéseket. Utóbbinál tanulnak az űrdinamikáról, a mikrogravitációban való munkáról, felkészülnek a lehetséges vészhelyzetekre, az űrruhák használatára, és az űrhajóba való-be és kiszállásra is, valamint szimulációk során a küldetés minden egyes pillanatára. Ezen képzéseket az Axiom Space kommunikációs- orvosi-, csapatépítő- és túlélő-tréningjei egészítik ki.

Cserényi Gyula kijelölt tartalékos kutatóűrhajós szerint az amerikai képzésen és teszteken való helytálláshoz remek alapot adott a magyar szakemberek által szervezett, kétéves felkészítési szakasz. „Az amerikai képzés előtt mi már részt vettünk különböző túlélő kiképzéseken, izolációs tréningen, erőhatás-teszteken, illetve minden szükséges orvosi vizsgálaton is túlestünk. 

A hazai kiképzésünk során nélkülözhetetlen készségeket sajátítottunk el, így a tudásunkat sok esetben már csak felfrissíteni és kiegészíteni kell.”

„Ami pedig az amerikai képzést illeti, a legénység sok egyéb mellett a küldetéssel kapcsolatos forgatókönyvet ismeri meg, és olyan váratlan szituációkra is gyakorol, amelyek előfordulhatnak. Volt például centrifugás és helikopteres oktatásunk is, utóbbi során az óceáni landolásra és a landoláskor felmerülő esetleges komplikációkra készítettek fel minket úgy, hogy kimenekülési technikákat ismertettek velünk” – egészítette ki Kapu Tibor kijelölt kutatóűrhajós.

Cserényi Gyula kifejtette, hogy mit is jelent pontosan a centrifugaképzés: azokat az erőhatásokat tapasztalhatták meg, amelyeket a felbocsátáskor, valamint a visszatéréskor élnek át az űrhajósok. „Minden járműhöz tartozik egy profil, amellyel szimulálni tudják, hogy milyen gyorsulásokat éreznek a benne utazók. A centrifugában található egy gondolának nevezett hosszú fülke, amelyben kivetítik az űrhajó belsejét. A gyakorlat során a »kapszulát«, amiben ülünk, úgy forgatják, hogy mi is megtapasztalhassuk azokat az erőhatásokat, amelyek az űrhajósokat érik a rakéta elindulásától az űrbe érkezésig, egészen a leválásig és visszaérkezésig” – magyarázta.

Sikeres centrifugaképzés a philadelphiai NASTAR-központban. Fotó: HUNOR-kommunikáció

Már csak pár hónap van a tényleges küldetésig

A HUNOR-program űrhajósának repülése legkorábban 2025 tavaszán valósul meg. A kutatóűrhajós az Ax-4 misszió legénységének kijelölt tagjaként a Nemzetközi Űrállomáson magyar vonatkozású kísérleteket és technológiai fejlesztéseket fog elvégezni. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

A küldetés menetét számos tényező befolyásolja

A felbocsátás várhatóan 2025 tavaszán fog megtörténni, a pontos időpont viszont sok mindentől függ: Kapu Tibor a Mandinernek elmagyarázta, hogy az űrállomás amerikai részének két olyan pontja van, amelyekre a Dragon űrhajóval automatikusan dokkolni lehet. „Ezek a portok gyakorlatilag állandóan foglaltak, hiszen az emberes küldetéseken túl rakományszállítások is zajlanak. Ennek okán minden indulást és érkezést a NASA koordinál a nemzetközi partnerekkel együttműködésben. A mi küldetésünk beosztásáról is ők döntenek majd.”

„Illetve a küldetés kezdetéhez teljesülnie kell még egy dolognak. 

A Nemzetközi Űrállomásra fel kell érnie az Ax-4 misszióhoz szükséges rakománynak, ami tartalmazza azokat a tudományos eszközöket is, amiket a személyzet tagjai használni fognak a kísérletek elvégzéséhez”

 – fűzte hozzá Cserényi Gyula.

Karantén kicsit másképp

Az alapos felkészülés mellett karanténra is szükség van egy emberes űrrepülés előtt. Az űrhajózás világában a mindez teljesen más, mint a hétköznapi életben. A felbocsátás előtti két hétben a legénység csak és kizárólag a személyzettel él együtt egy önálló szálláshelyen. Mindez azt hivatott biztosítani, hogy semmilyen vírusos vagy bakteriális megbetegedés ne juthasson az űrállomás fedélzetére. A csapat tagjai orvosok és operatív munkatársak. 

„Az utolsó napokban többször is elpróbáljuk azt, hogy a startot követően mi történik percről percre. Felöltözünk, besétálunk a rakétába, becsatoljuk magunkat, és addig a pillanatig, amíg a rakéta el nem emelkedik a földtől, addig mindent pontról pontra ismétlünk. Ez a folyamat pedig több embert igényel, mind a NASA, mind az Axiom, mind a SpaceX részéről. A nagyfokú körültekintés egyébként azt a célt szolgálja, hogy ne vigyünk fel semmilyen betegséget a fedélzetre” – ismertette Kapu Tibor.

„Néhány nappal a felbocsátás előtt a legénység részt vesz a felbocsátás napjára tervezett tevékenységek próbáján, hogy megismerkedjünk a ránk váró élményekkel, és elkezdhessük élesben is alkalmazni az addig tanultakat. Ez a próba magában foglalja az űrruhák felöltését, az indítóálláshoz való utazást, a Dragon űrhajóba való beszállást, az ülésekbe való becsatolást, és az összes olyan eljárást, amely a rakéta indításának pillanatáig vezet” – mondta a kutatóűrhajós.

„Elképesztő” a nemzetközi csapat

Az Ax-4 küldetés kijelölt tagja az amerikai veterán űrhajós, Peggy Whitson parancsnok, az indiai Shubhanshu Shukla pilóta (tartalékosa Prasanth B.  Nair), egy ESA-űrhajós, a lengyel Sławosz Uznański és Kapu Tibor pedig küldetésspecialistaként lettek kijelölve a misszióra.

Cserényi Gyula a csapatról úgy nyilatkozott, hogy ha egyetlen rövid mondattal kellene jellemeznie a kapcsolatukat, úgy írná le: „elképesztő a csapat”. „A NASA-képzéseknél változó, hogy hányan dolgozunk együtt. Van, hogy egyedül, van, hogy párban, de olyan is van, hogy négyen, máskor pedig az egész csapat együtt van. Minden tagnak teljesen egyedi a képzési terve. Amellett, hogy minden kolléga hihetetlenül profi, karakterünkben is hasonlítunk egymásra. Nyilván vannak közöttünk különbségek, amelyek részben a származásunkból, a kultúránkból is erednek, de nagyon jól tudunk együtt dolgozni: bármilyen közös feladatot kaptunk eddig, azt elsőosztályúan el tudtuk végezni. 

Igaz, az már az első héten elhangzott, hogy »lengyel, magyar – két jó barát”, ez pedig csak tovább fokozta a jó hangulatot«

„A parancsnokunk, Peggy Whitson az amerikai űrhajósok mintapéldája. Két lábbal áll a földön, nagyon szimpatikus és nagyon befogadó. A célunk pedig közös: sikerre kell vinni a küldetést. Az eddigi kohézió pedig egyre csak jobb lesz, mert még több olyan képzés áll előttünk, amely közelebb fogja hozni egymáshoz a legénység tagjait” – folytatta Cserényi Gyula.

Kiképzés közben, az Európai Űrügynökség Columbus moduljának másában. Fotó: HUNOR-kommunikáció

Megéri csatlakozni az űripari projektekhez

A kísérletek kapcsán Kapu Tibor elmondta, hogy bár már nagyon szeretnének, konkrétumokat még nem árulhatnak el a nyertes magyar pályázatokról: „Ahhoz, hogy a kísérletek az űrállomásra mehessenek, egy sor kritériumnak kell megfelelniük. A NASA szakértői döntenek arról, hogy szükséges-e ezen eljárások esetében a mikrogravitáció és a sugárzás hatásának vizsgálata, és kellően biztonságosak-e. A kollégáink jelenleg is a jóváhagyatás folyamatának menedzselésén dolgoznak odahaza. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az ország minden szegletéből érkeztek pályázatok, amelyek az összes tudományágat lefedték – orvosbiológia, 3D-nyomtatás, gyógyszerkísérletek, sugárzásmérés, és még sorolhatnám.”

Cserényi Gyula a fentiekhez hozzátette, hogy a HUNOR-program segítségével ezek a kísérletek a vártnál korábban fókuszba kerülhetnek, és mivel a Nemzetközi Űrállomáson egy magyar kutatóűrhajós végzi el őket, elősegíthetik a hazai innovációt is. 

A küldetésnek köszönhetően viszont van esély arra, hogy olyan tudományos áttörések szülessenek, amelyeket más űrprojektek során is hasznosítani lehet a jövőben.

Erre volt már példa az Artemis-program során is, amikor a magyar sugárzásmérő eszközök bizonyítottak. „Az űrszektor egy nagyon gyorsan fejlődő szektor, amelyhez megéri csatlakozni, mert ez egy hosszú távú befektetést jelent a magyar felsőoktatási intézményeknek, a magyar kutatóknak és persze a magyar gazdaságnak is” – szögezte le a villamosmérnök végzettségű tartalékos űrhajós.

Kapu Tibor és Cserényi Gyula a NASA Johnson Űrközpontja előtt. Fotó: HUNOR-kommunikáció

Farkas Bertalanra és a szeretteikre mindig számíthatnak

Kapu Tibor megjegyezte, hogy a képzés és a küldetés maga teljes embert kíván, de amikor lehet, beszél a családtagjaival, a barátaival, akik nagyon hiányoznak neki. „Az a támogatás és segítség, amit otthonról kapunk, az végigkísér minket a mindennapokon.” Cserényi Gyula ugyanakkor elárulta, hogy vele kiköltözött a felesége és a két gyermeke, akik december végéig maradnak is.

A kijelölt tartalékos űrhajós arra is kitért, hogy jelenleg milyen módon tartják a kapcsolatot Farkas Bertalannal, az első magyar űrhajóssal. „Bár a távolság némileg megnehezíti a kapcsolattartást, de 

Berci még így, évtizedek múltán is rendkívül sokat tud átadni az űrhajós létről és a tapasztalatairól. 

Segít felkészülni arra, ami fent vár majd minket, illetve arra is, ami a küldetés után Magyarországon várható. Nem egy hétköznapi szituáció, ami Tibor vagy esetleg előttem áll, keveseknek van erről kézzel fogható tapasztalata” – hangsúlyozta a tartalékos űrhajós.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitóképen az Axiom-4 küldetés legénysége és tartalékosai a Dragon űrhajó másában. Felső sor: Kapu Tibor, Shubhanshu Shukla, Peggy Whitson, Sławosz Uznański. Alsó sor: Cserényi Gyula, Prasanth Nair. Fotók: HUNOR-kommunikáció

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kicsirostas
2024. december 29. 10:20
Röhej, befizettek két bohócot űrturistáskodni miközben bulgária alá rohasztották az orszzágot:DDD Ez kell az iskolázatlan tudatlan falusi bunkóknak meg a komcsi nyuggereknek!:DDDDDDDD
patikus
2024. december 28. 20:10
Orbánt kellene kilúni az űrbe. Az fenomenális zsírcsillag lehetne mondjuk a Plútó vonzáskörzetében. Alo Mars.
canadian-deplorable
2024. december 28. 18:22 Szerkesztve
„A parancsnokunk, Peggy Whitson az amerikai űrhajósok mintapéldája. Két lábbal áll a földön, nagyon szimpatikus és nagyon befogadó." Ez úgy nagyjából ráillik az amerikai emberekre.
Akitlosz
2024. december 28. 17:34
"Az űrhajózás világában a mindez teljesen más, mint a hétköznapi életben." Mennyiben más a mindez az űrhajózás világában, mint a hétköznapi életben? A hétköznapi életben milyen a mindez?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!